Covão dos Conchos

Covão dos Conchos – brána do jiné dimenze

Navzdory svému vzhledu není surrealisticky vypadají Covao dos Conchos na portugalském Lagoa da Serra de Estrela portálem, jak by se mohlo zdát.

Covão dos Conchos

Přestože vypadá jako přírodní umyvadlo lemované kaskádovými vodopády je Covao dos Conchos ve skutečnosti umělým trychtýřem vedoucím do dlouhého tunelu.

Jezero v pohoří Serra da Estrela bylo uměle vytvořeno v roce 1955 při stavbě nedaleké vodní přehrady. Místo vybudování potrubí pro vedení vody mezi jezery Lagoa Serra da Estrela a Lagoa Comprida se inženýři rozhodli vyvrtat přes hory tunel, který obě jezera spojí.

Přeliv, který můžete obdivovat je navržen tak, aby okolní obce zásoboval čerstvou vodou. Ovšem skutečnost, že kolem nejsou žádné jiné stavby činí z trychtýře spíše součást jezera než prvek infrastruktury přehrady.

Navíc pak kolem betonových okrajů a žulové odtokové trubky rostou rostliny, díky nimž vypadá obrovská díra ještě přirozeněji. O tomto architektonickém prvku se v Portugalsku moc nevědělo až do doby dokud se fotky tohoto díla staly v roce 2016 virálním hitem.

Jak se ke CoVao dos Conchos dostanete?

Nahází se v přírodním parku Serra da Estrela poměrně daleko od nejbližšího města. Túra vedoucí k přelivu začíná u jezera Comprida a je dlouhá cca 10 km.  Podrobný popis túry najdete zde.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *