ines de castro
10.12.2016
Kategorie: Historie, Nezařazené, Zajímavosti

Hrobka nevěsty Portugalska

Vášnivý ale nešťastný milostný vztah Pedra, korunního prince Portugalska a jeho milenky Inés de Castro je námětem mnoha různých filmů.

V roce 1340 se mladá šlechtična Ines de Castro setkala s Pedrem, když přijela ke dvoru. I když byl Pedro ženatý, okamžitě se do sebe šíleně zamilovali. Přes nesouhlas krále a machinace ze strany Pedrovy ženy se je nepodařilo rozdělit.

V aktu zoufalství, král Alfonso, Pedrův otec nakonec nechal Ines zavraždit a uříznout jí hlavu. Pedro se zlomeným srdcem se rozzuřil a vedl proti svému otci povstání. Bohužel se mu to nepodařilo. Nicméně 2 roky po smrti Ines, král Alfonso zemřel a Pedro se stal králem. A to je právě okamžik, kdy se začalo něco dít.

Legenda vypráví, že Pedro nechal exhumovat tělo své drahé Ines. Nechal ji ustrojit do vší parády a umístil ji v trůnním sále. Pak nařídil svým vazalům, aby projevili svou poslušnost a loajalitu k mrtvole Ines, kterou nazýval svou manželkou a královnou. Při projevu poslušnosti vyžadoval i políbení její ruky.

Tím se vyřešily formality a Pedro mrtvolu své nevěsty umístil v jedné z hrobek krásného kláštera Alcobaca, kde se k ní po své smrti připojil. Takže zůstali spolu navěky.

Klášter samotný byl založen v roce 1153 prvním portugalským králem Alfonsem Henriques. V roce 1755 přežil velké Lisabonské zemětřesení ale značně utrpěl pleněním za Napoleonských válek. V této době byla zcela vypleněna jeho mimořádná knihovna, byly okradeny hroby a zničena výzdoba. Svou roli jako klášter plnil až do poloviny 19. století. Nyní je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Hrobky krále Pedra I. a jeho paní Ines de Castro jsou umístěny v příčné lodi kostela. Nikdo už neví, kdo vyřezal mimořádně krásné a detailní výjevy z jejich života. Nicméně patří k těm nejlepším v Portugalsku. Detailní výjevy manželů s anděly i jako milenců s vyřezaným nápisem “Až do konce světa…”

Klášter Alcobaca

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *