7.2.2015
Kategorie: Současnost, Zajímavosti

Národní park Peneda-Gerês

Národní park Peneda-Gerês patří asi k posledním národním parkům v Evropě, kde najdete nedotčenou přírodu a čas jo by se zde zastavil. Rozkládá se na ploše 500 km2 v severním Portugalsku. I když byl založen až v roce 1970 v lesích, které se zde rozkládají se netěžilo, jsou tedy původní. K tomu přispěla také hustota osídlení, která v dnešní době představuje cca 10 000 obyvatel na celou oblast, takže se opravdu jedné o opuštěnou lokalitu.

park Peneda-Gerês

Národní park můžeme popsat jako horskou oblast v horních částech bez vegetace díky prudkému větru a v nižších částech se svěží vegetací a spoustou vody.  Můžete zde potkat kamzíka, divokou kočku nebo rysa a najít spoustu rostlinných druhů.

Když budete procházet touto opuštěnou krajinou narazíte na řídké osídlení z nichž asi největší jsou malé lázně – Caldas do Gerês. I zde se však jedná o spíše vesnické středisko s několika obchody, pár penziony a malými lázněmi, které už mají nejlepší léta za sebou. V dalších vesničkách najdete už sotva jeden obchůdek a jednoduchou kavárnu. Možnosti ubytování jsou tak v národním parku relativně omezené, nicméně na vyznačených místech je možné i tábořit. Po parku se můžete projít pěšky nebo je možné si zaplatit jízdu na koni či sjet divokou bystřinu na kajaku.

lázně Caldas do Gerês

Kromě nádherné nedotčené přírody zde můžete také najít pozůstatky římské silnice, která naznačuje dřívější význam této oblasti. Její zbytky najdete u portugalsko – španělské hranice v průsmyku Portela do Homem, kde můžete najít u bývalé celnice staré římské milníky. Zbytky římské silnice jsou vidět a můžete po ní klidně jít stejně jako za dávných časů.

Další zajímavostí, kterou můžete v parku vidět jsou tzv. espigueiros , jedná se o kamenné sýpky vystaveněné nad zemí. Kamenné sýpky jsou postaveny na cca 1 metr vysokých kamenných pilířích a ve stěnách mají ponechané mezery, aby mohl obsah dýchat.  Byly stavěny na suchých vyvíšených místech, aby se obsah udržel v suchu. Nejkrásnější exempláře můžete najít v severní části parku v obcích Soajo a Lindoso.

Sýpky espigueiros

Jelikož portugalci jsou hluboce věřící i v národním parku najdete poutní místo – Sanctuário da Nossa Senhora da Peneda , které najdete v odlehlém údolí na severu parku. Svou finální podobu získat poutní komplex až v 18. a 19. století nicméně je zde vidět velký vliv baroka. 300 metrů dlouhá vstupní cesta obklopená kaplemi Vás přivede až k hlavní budově. Poutní místo je nejvíc obsazeno na začátku září, kdy se probíhají náboženské oslavy.  Proto pro případnou návštěvu parku, pokud se nechystáte na náboženské oslavy, doporučujeme jiný termín.

 

 Jak se dostat do parku  Peneda-Gerês?

Do národního parku Peneda-Gerês se dostanete nejlépe autobusem z Bragy, který jezdí do lázeňského městečka Caldas do Gerês. Nicméně vzhledem k poměrně řídkému provozu, doporučujeme spíše si půjčit auto a tím se do parku dopravit na nějaké výchozí místo pro pěší tůru. V každém případě, si přibalte dobré boty a nepromokavé oblečení, neboť i v létě zde není úplně horko.

Krátkou prezentaci přímo z národního parku Peneda-Gerês  můžete vidět na Youtube:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *