porto portugalsko
28.9.2018
Kategorie: Nezařazené, Současnost

Porto – jasný tip na dovolenou pro milovníky vína

Jste milovníky dobrého vína a rádi cestujete? Pak tu máme tip přímo pro Vás. Vyrazte do Porta! Rozhodně nebudete zklamáni.

Portské víno, které můžete znát také pod názvy Porto nebo Oporto, pochází z údolí kolem řeky Douro v severní části Portugalska. Porto je červené víno s vysokým podílem zbytkového cukru. Můžeme se s ním ale setkat také jako s bílým vínem.

Geografie

Toto dezertní víno se vyrábí jen z hroznů pěstovaných podél řeky Duoro. Z hroznů se vylisuje mošt, který následně kvasí v uzavřených nádržích. Když polovina cukru vykvasí, mošt se přelije do sudů, jejichž součástí je vinná pálenka. Ta zastaví kvašení a zbylý cukr už zůstává ve víně, které v sudech dozrává.

Region Duoro najdete od roku 2001 na seznamu světového dědictví UNESCO. Velmi chladné zimy a horká suchá léta jsou pro tuto oblast typické. Před vlhkými západními větry Atlantiku ji chrání pohoří Marão a Montemuro.

Trocha historie

porto portugalskoOblíbeným nápojem se Portské stalo počátkem 18.století během války o španělské dědictví. Anglie a Francie stáli na opačných stranách, což vývoz vína značně ztížilo.

Změnu přinesla až dohoda o importu zboží do Británie s nízkým clem z roku 1703. Problémem ale byla dlouhá plavba a víno se kazilo, proto se přistoupilo k dolihování vinným alkoholem.

Duoro se v roce 1756 stalo teprve třetím vinařským regionem na světě. Před ním je pouze Tokaj a Chianti.

Duoro ale není domovem jen Porta. Postupem času se stalo domovem i dalších druhů vín.

Jaká další místa v Portu navštívit?

Porto je městem plným života a veselí. Málokde na světě najdete tak pozitivně laděné obyvatelstvo jako zde. Možná je to právě tím vínem…. Rozhodně se sem ale budete rádi vracet – a to nejen ve vzpomínkách.

Město se pyšní architekturou z dob baroka a klasicismu. Domy s barevnými fasádami, vysoká okna z nichž visí čerstvě vyprané prádlo a melancholická hudba (fado) znějící po večerech ulicemi, si najdou místo ve Vašem srdci.

Udělejte si procházku historickým centrem, navštivte románskou katedrálu Sé z níž sejdete po schodech do Ribeiry – nejživější části Porta nebo k vlakovému nádraží São Bento, jehož budovu zdobí nádherné modře malované kachličky azulejos. Pokochejte se výhledem, vydejte se na plavbu po řece Duoro a zajděte si také na pláž. Moře je tu divoké, pobřeží členité. Přímo láká k procházkám při měsíčku za zvuku fado.

Co víc si přát?

Pokud Vás láká navštívit místo, které je domovem Porta, rozhodně vyrazte do Vila Nova de Gaia. Zdejší „caves“, neboli sklepy, v nichž se Portské víno skladuje, jsou vyhledávanou turistickou atrakcí. Na světě nenajdete Portské, které by přes Vila Nova de Gaia alespoň neprošlo. Nádherná krajina vinic navíc přímo vyzývá k relaxaci nad sklenkou vína. Věřte, že na tento výlet nikdy nezapomenete.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *